Důvody pro používání šifrovaného volání

Proč používat šifrovaný telefon

Je všeobecně známo, že odposlech mobilní komunikace je stále častější a dostupnější. Jen v České republice je 7 subjektů, které mají, za určitých okolností, právo nařídit provedení odposlechu (Bezpečnostní informační služba, Policie ČR, Inspekce MV, Ministerstvo financí ČR – celní správa, Vězeňská služba, Vojenská policie, Úřad pro zahraniční styky a informace). Některé z nich (zejména Policie ČR) „podléhají“ veřejné kontrole, naprostá většina z nich však provádí odposlechy bez většího zájmu veřejnosti a bez jakéhokoliv vysvětlování počtu provedených odposlechů (např. Státní zastupitelství, citace zprávy Policejního prezidia za rok 2007 – „…Ani soudy, ani státní zastupitelství nedisponují konkrétními statistickými údaji o počtech navrhovaných, nařízených a realizovaných odposlechů, tyto údaje by bylo třeba velmi komplikovaně zjišťovat…“). Dále pak například senátor Oberfalzer tvrdí, že ví kde a za kolik se dá odposlech koupit ( MF Dnes 11.2.2009).       

V zahraniční je situace velmi obdobná, přičemž na Slovensku může provádět odposlech i Železniční policie.

Rok 2011 byl zlomovým rokem pro skryté provádění odposlechu mobilních telefonů: výrazně se rozšířila i nabídka skutečně mobilních prostředků pro odposlech GSM telefonů. Tyto prostředky přestaly být jen chimérou a staly se reálnou hrozbou. Zároveň se "chytré telefony" staly součástí života každého z nás, což vedlo ke zvýšené nabídce volně prodejných softwarů pro skryté monitorování mobilních telefonů. 

 

Důvody, proč používat profesionální šifrovací technologie Whitenoise:

  1. Možnost používat stávající telefon - systém Whitenoise je 1. systém, který používá plně HW šifrování (veškeré operace se provádějí na mikro SD kartě) a který umožňuje pro běžné i šifrované volání používat Vám známý a oblíbený telefon s operačním systémem Android nebo IOS.
  2. Jednoznačnost původu - systém Whitenoise má známého výrobce, distributora, známý typ šifrovacího algoritmu (AES 256) + vlastní šifrovací algoritmus (CC 128), známý způsob výměny šifrovacího klíče (Diffie-Hellman 2048), chrání nejen informace (hlas, SMS či data), ale i prostředí telefonu proti neoprávněnému napadení. Jeho bezpečnost je zajištěna certifikací dle mezinárodních standardů (EAL5+), vyznačuje se vysokou spolehlivostí a excelentní kvalitou přenášeného hlasu. Řídící server je umístěn ve Švýcarsku, tedy mimo EU a je chráněn dle standardů TIER 4.
  3. Utajení informací - v současné době, kdy se mobilní telefon stal nedílnou součástí našeho života se zároveň staráme o to, že existuje databáze ve kterých buňkách jsme se v určitém čase pohybovali, komu jsme volali nebo komu jsme psali. Pokud bude prováděn i odposlech, bude existovat i databáze, co jsme komu říkali a co jsme komu psali. V případě používání šifrovacího systému Whitenoise bude možné pouze zjistit, že z daného mobilního telefonu odcházejí a přicházejí data z jedné IP adresy. 
  4. Výrazná úspora času - bezpečné šifrované volání je alternativou osobní schůzky. Příklad dvou obchodních partnerů - jeden z Prahy, druhý z Brna. Jeden telefonát ušetří minimálně 3 hodiny a to v případě že se potkají na půl cesty. V některých případech může být úspora jenom díky tomuto faktoru 10-15tis Kč za 1 podobnou schůzku (čas klíčového manažera 3-5tis hod). Po 5ti schůzkách je investice vrácena a navíc neriskuji ztrátu informací.

Šifrovaný telefon řeší oba tyto problémyúčinnou ochranu informací a díky tomu i výraznou časovou úsporu. Zejména úspora času a přepravních nákladů ukazuje „viditelnou“ ekonomiku bezpečnostního řešení v úplně jiných dimenzích, než je jen pouhý první pohled na investiční náročnost.