Bezpečné volání - Šifrované telefony

 

Aféry s odposlechy telefonních hovorů se staly každodenní součástí našeho života. Kauza italské firmy Hacking team dále rozvířila diskusi ohledně bezpečnosti „speciálních šifrovacích softwarůvolně instalovatelných do chytrých telefonů. Tyto softwary povětšinou bezpečné jsou, ale nebezpečné je prostředí, ve kterém jsou instalovány /tzn. běžné telefonní přístroje/.

V případě požadavku na používání profesionálních šifrovacích prostředků, u kterých je znám výrobce (distributor), typ šifrovacího algoritmu, způsob generování a výměny šifrovacího klíče, způsob jeho znehodnocení ihned po jeho použití, místo instalace a ochrany řídícího serveru a způsob certifikace není možné používat volně stahovatelné aplikace, znamená, že je nutné si pořídit celé řešení. 

Bezpečnost velmi zdařile vyřešily výrobky francouzské společnosti ERCOM prodávané pod obchodním označením CITADEL TEAM. Jedná se o unikátní systém  s kombinující ochranu informací sdělovaných mobilním telefonem (IOS , Android) a videokonferecní (až 10 účastníků). Velká výhoda řešení spočívá v platbě za účastníka, nikoliv za zařízení. V praxi je tedy možné kombinovat používání z PC, mobilního telefonu případně tabletu. 

Spojení mezi 2 telefony je realizováno pomocí dedikovaného serveru. Uživatel má 2 možnosti provozování – bude využívat server společnosti PROBIN umístěný ve Francii a nebo, pro klienty s větším počtem účastníků je možné připravit celou dodávku na klíč, tedy i s vlastním serverem.  Pro klienty s menším počtem účastníků, ale s požadavkem na vysokou míru bezpečnosti doporučujeme použití sekundárního telefonu s instalovanou aplikací, ale bez SIM karty, který bude používat pouze WiFi nebo Bluetooth připojení.