Bezpečné volání - Šifrované telefony

 

Aféry s odposlechy telefonních hovorů se staly každodenní součástí našeho života. Kauza italské firmy Hacking team dále rozvířila diskusi ohledně bezpečnosti „speciálních šifrovacích softwarůvolně instalovatelných do chytrých telefonů. Tyto softwary povětšinou bezpečné jsou, ale nebezpečné je prostředí, ve kterém jsou instalovány /tzn. běžné telefonní přístroje/.

V případě požadavku na používání profesionálních šifrovacích prostředků, u kterých je znám výrobce (distributor), typ šifrovacího algoritmu, způsob generování a výměny šifrovacího klíče, způsob jeho znehodnocení ihned po jeho použití, místo instalace a ochrany řídícího serveru a způsob certifikace není možné používat volně stahovatelné aplikace, znamená, že je nutné si pořídit celé řešení.

Bezpečnost velmi zdařile vyřešily výrobky švýcarské společnosti NAGRA prodávané pod obchodním označením WHITENOISE. Jedná se o unikátní systém  s kompletně hardwarovým šifrováním komunikace, verze s Bluetooth Headsetem a kufříkem Silent Box je odolná i proti   „útoků na mikrofon telefonu“, čímž je znemožněno provádění  pokusů o získání informací ještě před tím, než budou zašifrovány.

Rychlost šifrování a excelentní kvalita hlasu je zajištěna dodatečným certifikovaným (EAL5+) šifrovacím čipem, autentifikace uživatele je možná až 8-mi místným PINem (při každé autentifikaci uživateli jsou jednotlivé číslice na jiném místě). V případě ztráty telefonu je možné jej na dálku resetovat.

Spojení mezi 2 telefony je realizováno pomocí serveru. Uživatel má 2 možnosti provozování – bude využívat server společnosti NAGRA umístěný ve Švýcarsku a nebo, pro klienty s větším počtem účastníků je možné připravit celou dodávku na klíč, tedy i s vlastním serverem.  Pro klienty s menším počtem účastníků, ale s požadavkem na vysokou míru bezpečnosti je připravena 3. možnost a tou je dodávka HW prostředků včetně autorizační stanice, což v praxi znamená, že si všechny bezpečnostní atributy jednotlivých HW prostředků programuje sám a pro komunikaci využívá server ve Švýcarsku.