"Mára" z odposlechů - Šnajdr u výslechu

Exposlanec ODS a vlivná postava tuzemského zdravotnictví Marek Šnajdr, nově obviněný z přijetí úplatku, minulý týden v úterý během svého výslechu striktně odmítl jakoukoliv údajnou korupci či manipulaci s tendrem na obnovu lineárních urychlovačů v Nemocnici Na Bulovce.

Detektivům řekl, že obviněné exředitelce Bulovky Andreje Vrbovské někdy v roce 2017 předal statisíce korun. Šlo však podle jeho slov o vrácení zálohy za rozestavěný půdní byt, kterou mu dříve v hotovosti dala Vrbovská. Plánovala prý od něj nemovitost koupit, ale nakonec se tak nestalo.

V případu týkajícím se možné manipulace se zmíněnou veřejnou zakázkou v předpokládané hodnotě 120 milionů korun policie minulý týden kromě Šnajdra a Vrbovské obvinila i exnáměstkyni Bulovky Marii Nushiovou, dva podnikatele a dvě firmy.

Angažmá v zakázce odmítl

Šnajdr se proti tvrzení policie, že měl s tendrem cokoliv společného, ohradil.

„Kategoricky vylučuji jakékoliv své angažmá v této zakázce,“ uvedl během výslechu a odmítl také to, že by mu bylo v souvislosti se zakázkou přislíbeno nějaké plnění. Na dotazy, zda někdy vyvíjel nějakou činnost související s Bulovkou či jí zadávanými veřejnými zakázkami, opakovaně odpovídal: „Nejsem si toho vědom.“

Jinak ale hovoří policejní odposlechy z 5. září 2017 mezi Vrbovskou a někdejším provozně-technickým náměstkem nemocnice Františkem Novákem, který je rovněž obviněn v jiné části kauzy Bulovka a tamních veřejných zakázek.

„No, potom k těm lineárům, dohodnu se s Márou, musím vám říkat?“ ptal se Novák, načež Vrbovská odpověděla, že ne. Policisté z jiných odposlechů vydedukovali, že „Mára“ je Marek Šnajdr.

Vybavil si jen dluh

Exposlanec také odmítl to, že by měl Vrbovské nebo Nushiové předat jakýkoliv úplatek, jak nadhazují kriminalisté v usnesení o obvinění. Vrbovská podle policejních odposlechů z 19. července 2017 měla Nushiové říci, že jí „Mára visí ještě nějaké prachy, takže minimálně 50 tisíc může Nushiové slíbit“, z čehož kriminalisté vyvozují, že Vrbovská počítala s jejich obdržením.

„Jediné, co mě napadá, pokud paní doktorka Vrbovská hovoří o dluhu, ale nejsem si jistý, zda to časově je, nebo není, je skutečnost, že po jejím odstoupení od budoucí kupní smlouvy na rozestavěný byt jsem jí dlužil vrácení zaplacené zálohy,“ vypověděl Šnajdr. „To je jediný závazek, který si vůči paní Vrbovské vybavuji,“ doplnil.

Během svého výslechu Šnajdr rozporoval také záznamy odposlechů. „Zásadně nemohu komentovat to, co říká někdo jiný, a to ani v jakých souvislostech na útržkovitost těchto vět, a to dokonce i tak, zda uvedeným křestním jménem se myslí má osoba,“ nadnesl Šnajdr s tím, že vždy o něm mluví třetí osoby, a to v jeho nepřítomnosti.

Původní článek