Nebezpečné verze Whatsapp

WhatsApp patří mezi nejpopulárnější komunikační aplikace na světě. Na internetu se však nyní objevila upravená verze, která slibuje řadu funkcí navíc. Ve skutečnosti ale udělá v telefonu pěknou neplechu, dokonce otevře zadní vrátka pro další škodlivé kódy. Upozornila na to antivirová společnost Kaspersky.

Modifikované verze WhatsAppu nejsou na síti ničím výjimečným. Běžně takto vylepšené programy používají lidé, kterým nestačí funkce oficiální aplikace, touto cestou získají více možností – například výběr dynamických šablon nebo čtení smazaných zpráv.

Tvůrci také nepřijdou zkrátka, protože v upravených aplikacích zpravidla zobrazují reklamu, na které vydělávají. To může být pro některé uživatele otravné, jiným ale evidentně za to vylepšená verze stojí.

Jak se ale nyní ukázalo, upravená aplikace FMWhatsapp verze 16.80.0 představuje pro uživatele velké nebezpečí. Obsahuje totiž mobilního trojského koně Triada, který může nejen spouštět reklamy, ale také vnucovat předplatné či monitorovat SMS zprávy uživatele. Stejně tak otevírá zadní vrátka do systému pro další škodlivé kódy.

„U této úpravy je pro uživatele těžké rozpoznat potenciální hrozbu, protože aplikace skutečně dělá to, co se nabízí – přidává další funkce. Zjistili jsme však, že kyberzločinci začali v těchto aplikacích šířit škodlivé soubory prostřednictvím reklamních bloků,“ varoval Igor Golovin, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

„Doporučujeme proto používat pouze komunikační software stažený z oficiálních obchodů s aplikacemi. Ty sice postrádají některé další dodatečné funkce, ale nenainstalují do smartphonu hodně malwaru,” doplnil Golovin.

zdroj: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/vylepseny-whatsapp-udela-v-telefonu-peknou-neplechu-otevre-zadni-vratka-40370616#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=EjbvUMMmBe6-202108311006&dop_id=40370616&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz