Po sedmi letech znovu žaloba v kauze Bémových odposlechů

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky Prahy pod Bémovým vedením.

éměř sedm let od zatčení pracovníka tajné služby a pozdějšího policisty Jana Petržílka a bývalého politika Víta Bárty podal státní zástupce obžalobu. Kauza se točí kolem věcí, které hýbaly zemí před lety a dnes už si na ně málokdo vzpomene. 

Případ je ale závažný. Šlo o únik odposlechů mezi někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem a kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem

Oba spolu mluvili v roce 2007 a přepisy se dostaly na veřejnost v roce 2012. Odposlechům se říkalo i podle přezdívek obou aktérů, jimiž se v hovorech častují, „hovory kolibříka a mazánka“. Odposlechy, které ilustrují vliv lobbisty na pražskou politiku, pořídila kontrarozvědka Bezpečnostní a informační služby (BIS). 

Podle obžaloby je o dva roky později v roce 2009 předal důstojník Jan Petržílek na vánočním večírku bezpečnostní služby ABL jejímu tehdejšímu šéfovi a pozdějšímu guru Věcí veřejných Vítu Bártovi. Věci veřejné totiž v té době vtrhly do vysoké politiky a byly soupeřem ODS. Oba muži jsou obžalováni ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace.

Druhý pokus

Nejde však o první obžalobu v této kauze. Napoprvé totiž Městský soud v Praze státnímu zastupitelství případ vrátil. Státní zástupce Michal Muravský se sice odvolal, ale letos v březnu vrchní soud v souladu s verdiktem městského soudu rozhodl, že obžaloba nemůže být utajovaná. 

Co se tedy oproti první obžalobě změnilo? „Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně včetně novinových článků MF DNES,“ tvrdí advokát Jana Petržílka Václav Němec. 

„Důkazně se spis neposunul vůbec nikam. Spis je zcela bez důkazů, které by podporovaly znění obžaloby,“ dodal Němec. Obžaloba se opírá o svědectví dvojice utajovaných svědků. První z nich měl podle svých slov nahrát audiostopy se záznamy telefonátů Béma a Janouška do Bártova laptopu. Druhý byl na vánočním večírku ABL při údajném předání nahrávek. 

Petržílek v kauze učinil obsáhlou výpověď. Její obsah je však utajovaný. V kauze vypovídaly i špičky kontrarozvědky, například šéf sekce, která se zabývá ekonomickými zájmy státu, a někdejší Petržílkův nadřízený Stanislav Vrána. 

Kauza navíc vyvolala napětí i uvnitř služby. Někdo z důstojníků si totiž nahrál poradu, na které tehdejší ředitel BIS Jiří Lang svým podřízeným o Petržílkově kauze vypráví. Přepis z porady se pak objevil v médiích. BIS pak dlouho (a bezvýsledně) pátrala po tom, kdo poradu nahrál, a důstojníci museli jít dokonce na detektor lži. Svědky navrhoval i Petržílek. 

Jak MF DNES uvedla již dříve, šlo například o ženu, která podle bývalého zpravodajce mohla mít motiv mstít se Vítu Bártovi. Vyslechnuta však podle všeho nakonec nebyla. „Důkazy, které jsme navrhovali a které mohly podezření buď potvrdit, nebo vyvrátit, státní zástupce odmítl,“ řekl Němec.

originál čálánku zde

  • Datum: 3. 11. 2020
  • Autor: Karel Hrubeš
  • Zdroj: www.idnes.cz