Soudy budou povinně evidovat, jak informují o odposleších

Policie každoročně odposlouchává telefon zhruba šesti tisícům lidí a dotčené osoby se o tom po ukončení odposlechu musí ze zákona dozvědět. Hlášení odposlechů ale nikdo nekontroluje a mnohé soudy si o něm ani nevedou záznamy. Změnu nyní připravuje parlamentní komise pro kontrolu odposlechů ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti.

V roce 2016 skončilo 6717 odposlechů a policie ukončila 234 případů. O skončeném odposlouchávání informovala 106 osob, bez informace jich zůstalo 128, a jak upozorňuje předseda parlamentní komise pro kontrolu použití odposlechů Tomáš Vymazal (Piráti), jde o zlomek případů.

„Většinou má tuto povinnost (informovat o ukončení odposlechů) státní zástupce nebo soudce,“ vysvětluje. Jak ovšem uvedl člen prezídia Unie obhájců Petr Toman, okresní ani krajské soudy si nevedou evidenci, kdy jim vzniká informační povinnost a kdy ji (ne)splnily. V praxi tak v republice mohou být stovky osob, které nemají tušení, že se kdy ocitly v „policejním uchu“.

Česká televize proto obeslala všech 86 obvodních a okresních soudů. Třináct jich odepsalo, že za loňský a letošní rok neinformovaly ani jednu osobu. Přesné a konkrétní údaje poslalo devět soudů, například okresní soud v Ústí nad Labem tak v letošním a v loňském roce informoval o odposleších celkem dvacet osob.

Většina ostatních potom potvrdila, že statistiky nevede. „Na uvedený dotaz nelze poskytnout odpověď, neboť uvedené skutečnosti nejsou evidovány,“ uvedl okresní soud v Sokolově. „Z informačního systému soudu nelze zjistit, kolik osob bylo informováno o tom, že byly odposlouchávány,“ sdělil obvodní soud pro Prahu 9.

Novela má povinnou evidenci zavést

I proto chce teď předseda sněmovní komise Vymazal připravit ve spolupráci s resortem spravedlnosti novelu zákona, která by soudům a státním zastupitelstvím ukládala povinnost tuto statistiku vést. Norma by současně měla pomoct všem, kteří se chtějí kvůli odposlechům obrátit na soud s žádostí o přezkum, zda byly zákonné.

V současnosti musí mít od policie písemné potvrzení, že je odposlouchávala. Nově by podle Vymazala mohl člověk podat stížnost bez ohledu na dobrozdání – v okamžiku, kdy se jakýmkoliv způsobem o odposlechu dozví.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2512711-soudy-maji-mit-nove-povinnost-evidovat-jak-informuji-o-odposlesich