Německá policie umí sledovat šifrovanou komunikaci WhatsAppu

Německá policie umí sledovat komunikaci na WhatsAppu, přestože je šifrovaná

Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) už při vyšetřování využívá speciální aplikaci ve formě trojského koně ke sledování komunikace, a to i šifrované, mezi mobilními telefony. Informovaly o tom rozhlasové stanice NDR, WDR a list Süddeutsche Zeitung. Úřad odmítl tuto zprávu komentovat.

Podle médií lze touto technikou číst i zakódované zprávy předávané mezi takzvanými chytrými telefony pomocí aplikace WhatsApp. Šifrování je obcházeno softwarem tajně nainstalovaným do mobilu, který vytváří "fotokopii" textu zobrazeného na displeji a posílá ji vyšetřovatelům.

Spolkový sněm podle agentury DPA loni v červnu schválil zákonné opatření poskytující právní základ pro sledování komunikace přes službu Messenger.

List Welt am Sonntag na podzim s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsal, že takzvaný spolkový trojský kůň, jehož vývoj stál 5,8 miliónu eur (147 miliónu korun), je do značné míry nepoužitelný. BKA ale už v té době pracovala na nové verzi k použití ještě během roku 2017. S touto verzí je prý možné sledovat šifrovanou komunikaci jak na mobilech, tak na tabletech.

WhatsApp je jednou z nejpopulárnějších komunikačních aplikací svého druhu. Na celém světě ji používá více než miliarda lidí. Provozovatelem této šifrované komunikační aplikace je Facebook.

  • Datum: 29. 1. 2018
  • Autor: Novinky, ČTK
  • Zdroj: Novinky, ČTK