Soukromí uživatelů WhatsAppu výměnou za zisk

Kauza se zneužíváním osobních dat uživatelů sociálních sítí má další dozvuky. Brian Acton, spoluzakladatel aplikace WhatsApp, poskytl sebekritický rozhovor magazínu Forbes. Podle svých slov vyměnil soukromí uživatelů za firemní zisky. „Musím s tím žít každý den,“ řekl v rozhovoru Acton.

V něm často kritizuje své vlastní činy a tvrdí, že se „zaprodal“. Acton tím poukazuje na prodej aplikace WhatsApp do rukou Facebooku v roce 2014 za astronomických 22 miliard dolarů. „Jsou to velmi dobří obchodníci a dali nám tenkrát nabídku, která nešla odmítnout,“ říká Acton v rozhovoru. Za nedlouho však začaly neshody.

Společnost Facebook totiž trvala na zpeněžení aplikace WhatsApp prostřednictvím reklam a větší propagaci systémových nástrojů. Facebook se rovněž zdráhal přijmout standardy šifrované komunity. Tyto okolnosti se Actonovi nelíbily a Facebook i WhatsApp Acton nakonec opustil na podzim roku 2017. V prohlášení tehdy uvedl, že chce založit svou vlastní neziskovou organizaci. 


„V roce 2014 jsem prodal soukromí uživatelů aplikace ke svému většímu profitu. Je to něco, s čím musím žít každý den,“ uvedl Acton pro magazín Forbes. V rozhovoru dále tvrdí, že ačkoliv je převzetí aplikace WhatsApp společností Facebook jednou z nejhodnotnějších technologických akvizicí v historii, nepřišel za celou dobu příliš do styku s jejím zakladatelem Markem Zuckerbergem. Zmiňuje i „chladné vztahy“ ve společnosti celkově. „Nikdy nás nebrali příliš vážně. Když jsem tam působil, považovali WhatsApp jen jako další produkt uvnitř celé společnosti,“ říká Acton. 


Po svém odchodu na sebe upozornil tweetem s hashtagem #deletefacebook, který se na oficiálním twitterovém účtu Briana Actona objevil 21. března 2018. Tedy v době, kdy Facebook čelil tlaku kvůli ochraně dat.  V současnosti Actonova společnost investovala 50 milionů dolarů do aplikace Security, která by měla představovat konkurenci pro WhatsApp. WhatsApp založil Acton společně s Janem Koumem a spustili jej v roce 2009.

Zlomovým momentem pro aplikaci byl její odkup společností Facebook v roce 2014. WhatsApp dnes platí za nejrozšířenější chatovací aplikaci na světě s více než jednou miliardou měsíčních uživatelů. 

-----
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/zaprodal-jsem-se-a-vymenil-soukromi-uzivatelu-za-zisk-prohlasil-spolutvurce-whatsappu-1351700